Poljoprivredna apoteka online po vašoj meri

Trešnjina muva – Rhagoletis cerasi

OPIS


Odrasla jedinka ima izraženu glavu žute do mrke boje, sa velikim očima i antenama . Telo je crne boje, a na kraju grudnog dela se nalazi žuta fleka. Krila su prozirna i sa crnim poprečnim šarama. Ženke i mužjaci se razlikuju u dužini, ali i u legalici koju imaju ženke.
Larva je bele boje, valjkastog oblika i nema noge. Uočljiva im je i glava koja je crne boje.
Jaja su žućkasto-bele boje i duga oko 0,75mm.


ŠTETNOST


Trešnjina muva napada plod trešnje i višnje.
Odrasle jedinke se pojavljuju u maju i 10-15 dana se hrane na listu. Nakon polaganja jaja, pojavljuju se larve koje čine najveću štetu. Hrane se unutrašnjošću ploda, njegovim sokovima i mesom. Kao posledica toga plod se suši i od njega ostane samo osušena pokožica obavijena oko semenke.


CIKLUS RAZVOJA


Prezimljava kao lutka ukopana u zemljištu.
Odrasle jedinke lete od maja do juna, nakon 10-15 dana od pojavljivanja počinju sa polaganjem jaja. Ženka može da položi 60-80 jaja. Larve izlaze iz jaja nakon 6-12 dana. Larva nakon 30 dana izlazi iz ploda i pada na zemlju. Tu formira kokon i u stadijumu lutke prezimljava.
Trešnjina muva ima jednu generaciju godišnje.


SUZBIJANJE


• Agrotehničke mere borbe
Preporučuje se
- obrada zemljišta oko stabla,
- potpuno ubiranje plodova
- uništavanje divljih trešanja u blizini kako bi se smanjila brojnost trešnjine muve.
- postavljanje žutih lepljivih ploča, takođe može pomoći pri određivanju brojnosti.
• Hemijske mere borbe


Tretiranje insekticidima se sprovodi kada plodovi počinju da rumene, ili žute. Koriste se preparati na bazi acetamiprida (Monofos, Afinex, Volley, Tonus…),Cijanotraniprol - Ciazapir (Exirel)  . Korišćenje preparata obavljati uz obaziranje na karencu.


NAPOMENA


Štetočina koja se javlja pred samu berbu I direktno utiče na kvalitet i tržišnu cenu ploda. Zbog zakonskih ograničenja u ostatcima pesticida u plodu mora se voditi računa o preparatima koji se koriste kao i o vremenu primene ( karenci)

ČUVAJMO PČELE. NE PRSKAJMO INSEKTICIDIMA DOK SU BILJKE U CVETU.

napisao levi bek

Napisao: Vojislav Savić, dipl. ing. za zaštitu bilja.