Poljoprivredna apoteka online po vašoj meri

Kovrdžavost lista breskve i nektarine - Taphrina deformans

 

                 Najpoznatija kao i najštietnija bolesti breskve i nektarine. Zbog ne funkcionalnosti i prevremenog opadanja lisća utiče na prinos i kvalitet ploda kao i na opštu kondiciju biljka (njeno iscrpljivanje). Takođe se može javiti i na bademu i retko na kajsiji.

                 Simptomi ove bolesti se javljaju isključivo u proleće, mada je moguća njihova pojava u blažoj formi tokom leta. Najčešće se javljaju na listu (gde je najupadljivija) ali se takodje može pojaviti i na letorastima, cvetovima i plodovima. Na listovima se primećuju kovrdžaste zadebljale deformacije svetlo zelene do crvene boje.                    Obolelo lišće se na kraju suši i opada. Potom se ponovo javlja mlado lisće. Na ostalim delovima biljke simptomo su manje upadljivi i često prodju neprimećeni.

            Vlažno i kišno proleće pogoduje razvoju ove bolesti. U pomenutim uslovima spore klijaju i vrše zarazavanje mladih listića u otvorenom pupoljku. Kada list bude zaražen ovom gljivicom bilo kakva borba za zaustavljanjem daljeg razvoja bolesti je nemoguća.                 

                  Borba protiv  kovrdžavosti  lista se zasniva isključivo na preventivnom korišćenju fungicida. U tu svrhu se koriste preparati na bazi bakra, hlorotalonila, cirama, ditianona...

               Bakarnim preparatima (Nordox 75 WG, Kocide 2000, Neoram 37,5 WG, Cuprablau Z, Cuprocaffaro, Cuproxat) treba  raditi nakon opadanja  lisca  u jesen pa sve do početka bubrenja pupoljaka. Obično su to dva tretmana što zavisi od količine padavina tokom zime (ispiranja).

                 Preparatima na bazi Hlorotalonila (Dakoflo 720SC***),  Cirama (Fitociram 75 S, Agrociram),  Ditianona (Kanton 700 WG, Fiesta, Delan, Alcoban) se radi nakon pucanja pupoljaka u  proleće. Dakle princip je da nam biljka ceo period od opadanja lišća u jesen pa do početka listanja bude pokrivena preparatom koji bi uništio proklijale spore.

(***) - preparati koji su izbačeni sa liste za upoterbu te se teško mogu naći.

napisao: vrabac

 

Napisao: Vojislav Savić, dipl. ing. za zaštitu bilja.