Poljoprivredna apoteka online po vašoj meri

Plamenjača paprike (Phytophthora capsici)

Plamenjača paprike (Phytophthora capsici)

SIMPTOMI:

Uzročnik bolesti plamenjače napada papriku u svim razvojnim stadijumima. U toplim lejama izaziva poleganje rasada a na otvorenom polju truljenje stabala u nivou zemlje. Ovo truljenje se širi prema korenu i naviše. Takodje može doći do zaraze ploda direktno ili preko peteljke.

RAZVOJ BOLESTI:
Bolest se održava u zemljištu na zaraženim biljnim ostacima. Na proleće, rastom temperature zemljišta, započinje ciklus zaraze. Raznosi se pri navodnjavanju ili jačim kišama. Voda ih raznosi od biljke do biljke.

ŠTETNOST:
U toplim lejama izaziva poleganje rasada, a na otvorenom polju biljke se suše, trule i uginjavaju. Napadnuti plodovu potpuno propadaju kod jače zaraze, proizvodnja paprike se dovodi u pitanje. U svakom slučaju posledice ove bolesti mogu  značajno umanjiti prinos kao i kvalitet ploda.

MERE BORBE


Preventivne mere borbe

Pre svega treba koristiti zdrav rasad.
Papriku treba gajiti bar u trogodišnjem plodoredu.

Hemijske mere borbe

U periodu rasada se preporučuje korišćenje preparata na bazi Propamokarb-hidrohlorid (Proplant, Previcur energy, Balb, Revit) koji se koristi zalivanjem. Folijarno u rasadu kao i u polju se koriste sledeći preparati na bazi: Bakra  (Nordox 75 WG, Kocide 2000, Neoram 37,5 WG, Cuprablau Z, Cuprocaffaro, Cuproxat), Mankozeba (Prevent 80 WP, Manfil, Mankogal, Mankosav),Metiram (Polyram DF, Plato DF) , Mankozeb+Metalaksila (Ridomil MZ, Supernova, Alijansa), Mankozeba+Cimoksanil ( Profilux, Viloksan), Cimoksanil (Cymbal, Cisko, Vokal C), Cimoksanil+Famoksadon (Sphinx MZ***), Ciazofamid (Ranman top), Valifenalata sa M-mankozebom, Plus-sa bakrom (Valis M, Valis plus)...

NAPOMENA:

 (***) - preparati koji su izbačeni sa liste za upoterbu te se teško mogu naći

Plamenjača paprike je ozbiljna bolest i protiv nje se treba pre svega boriti preventivnim merama. Mora se voditi računa o higijeni u rasadniku a takodje treba menjati parcele.
Zalivanje kanalima može preneti zarazu na korenov vrat od biljke do biljke dok veštačka kiša prenosi na nadzemne organe.
Hemijska sredstva treba koristiti preventivno zavisno od vremenskih uslova.
Izuzetno voditi računa o karenci preparata jer koristimo sveže plodove u ishrani.

 napisao: kapetan

Napisao: Vojislav Savić, dipl. ing. za zaštitu bilja.