Poljoprivredna apoteka online po vašoj meri

Plamenjača lubenice (Pseudoperonospora cubensis)

SIMPTOMI BOLESTI:

Ova bolest podjednako napada krastavac, lubenicu, tikvici i dinju.
Na starijem lišću javljaju se pege žućkaste boje. Ove pege se šire i mogu zahvatiti veliki deo lista. Pege kasnije postaju mrko crvene do mrke. Na naličju lista u okviru ovih pega razvija se prevlaka sive boje.

RAZVOJ BOLESTI:
Bolest prezimljava u ostacima biljaka sa kojih se ostvaruju prve prolećne infekcije. Optimalna temperatura za njen razvoj je između 16 i 19°C. Širi se vetrom, vodom, putem kiše a i insekti mogu biti prenosnici u toku vegetacije. Kada spora dospe na list, u prisustvu kapi vode, klija i ulazi u tkivo lista. U tkivu se razvija, a pojava hlorotičnih pega na licu otkriva prisustvo bolesti.

ŠTETNOST:
Obolelo tkivo na lišću izumire, pri dodiru je veoma krto. Pri jačem napadu, biljke ostaje bez lisća i deluje kao spaljena. Biljka sa oštećenim listovima nije u stanju da d očekivani prinos i kvalitet.

MERE BORBE:

Preventivne mere borbe
Ukoliko se proizvodnja vrši iz rasada treba koristiti zdrav rasad.

Hemijske mere borbe

Od hemijskih sredstava se mogu koristiti fungicidi na bazi: Bakra  (Nordox 75 WG, Kocide 2000, Neoram 37,5 WG, Cuprablau Z, Cuprocaffaro, Cuproxat), Mankozeb (Prevent 80 WP, Manfil, Mankogal, Mankosav), Metiram (Polyram DF, Plato DF), Fosetil aluminijum (Fortuan 80WG, FoscoFossal 80 WP, Fostonic***), Metalaksil+Mankozeb (Ridomil MZ, Supernova, Alijansa), Cimoksanil (Cymbal, Cisko, Vokal C), Valifenalata sa M-mankozebom, Plus-sa bakrom (Valis M, Valis plus), Cimoksanil+Mankozeb( Profilux, Viloksan), Cimoksanil+Famoksadon (Sphinx MZ***), Cijazofamid (Ranman top), Azoksistrobina (Quadris, Queen, Exacta, Azoxystar, Globastar, Promesa, Teatar) ...

NAPOMENA:

 (***) - preparati koji su izbačeni sa liste za upoterbu te se teško mogu naći

Protiv ove bolesti se moramo boriti preventivnim tretmanima. Treba omogućiti biljci nesmetan razvoj (bez plamenjače) i na taj način ostvariti šansu za što veći prinos.
Pri primeni fungicida voditi računa o karenci. U početku koristiti preparate sa dužom karencom a kako se približavamo berbi i u berbi koristiti fungicide sa kraćom karencom.

napisao: kapetan

Napisao: Vojislav Savić, dipl. ing. za zaštitu bilja.